Diagnostyka laboratoryjna

BADANIA KRWI

Nasze lecznice są wyposażone we własne laboratoria diagnostyczne. Posiadamy aparaty wykonujące analizę morfologiczną i biochemiczną krwi, a także aparat do oceny poziomu jonów w surowicy.

Badania krwi należy wykonywać u zwierząt będących na czczo (10-12 h bez przyjmowania pokarmu, 4-6 h bez przyjmowania wody).

Morfologia krwi jest bardzo cennym elementem diagnostycznym, informującym nas o prawidłowości bądź odchyleniach od normy obrazu erytrocytów, leukocytów oraz płytek krwi. Jest to najczęstsze z wykonywanych w weterynarii badań hematologicznych. Wykonywana zarówno w celach profilaktycznych u zdrowych zwierząt, jak i u zwierząt z objawami chorób układowych. Ponieważ obraz morfologii krwi zmienia się w przeciągu godzin, często badanie to powinno być powtarzane kilkukrotnie w kolejnych dniach.

Badanie biochemiczne krwi dostarcza bardzo wielu informacji o funkcjonowaniu i budowie narządów wewnętrznych, jak nerki, wątroba oraz trzustka. Profilaktyczne wykonywanie badań biochemicznych krwi pozwala na wcześniejsze wykrycie niewydolności narządowej. Pozwala to na szybkie podjęcie działań terapeutycznych i znacznie zwiększa szanse zwierzęcia na długie życie w dobrym samopoczuciu.

Ponieważ bardzo wielu jednostkom chorobowym towarzyszy zaburzenie poziomu elektrolitów w organizmie, ocena jonogramu jest istotnym elementem diagnostycznym i pozwala na szybkie wyrównanie deficytów. Zaburzenia elektrolitowe stanowią zagrożenie dla życia zwierzęcia, dlatego tak istotne jest szybkie i precyzyjne wyrównanie ich poziomu.

BADANIE MOCZU

Wykonywanie badania moczu jest wskazane w każdym przypadku, gdy u zwierzęcia wystąpią objawy sugerujące chorobę dolnych dróg moczowych, moczowodów lub nerek, takie jak: nietrzymanie moczu, kropelkowe oddawanie moczu, bolesne oddawanie moczu, pojawienie się krwi w moczu, wielomocz i wzmożone pragnienie, skąpomocz, częste wylizywanie okolicy ujścia cewki moczowej.

Badanie moczu powinno być również wykonywane jako profilaktyczne badanie oceniające funkcję nerek. Wykonujemy je równocześnie z oceną biochemicznych parametrów nerkowych we krwi.

JAK POBRAĆ PRÓBKĘ MOCZU?

W celu wykonania badania należy dostarczyć próbkę moczu z pierwszego, porannego spaceru. Próbka nie powinna zawierać pierwszego strumienia moczu. Wystarczająca objętość to ok 5 ml. Mocz należy dostarczyć jak najszybciej do lecznicy, ponieważ badanie należy wykonać do godziny od jego pobrania. Jeżeli próbka nie może być szybko dostarczona należy schłodzić ją w lodówce, jednak wówczas należy ją dostarczyć przed upływem 3 godzin od pobrania moczu. Przed badaniem zwierzę nie powinno otrzymywać pokarmu i wody przez ok 6h.

Pobieranie moczu przez właścicieli kotów często wymaga nie lada sprytu i pomysłowości. Należy pamiętać, że próbka musi być pobrana czysto, a więc nie ma możliwości pobierania próbki z powierzchni (np. podłogi). Można wykorzystać natomiast specjalistyczny żwirek do pobierania moczu, który wysypuje się do dokładnie wyczyszczonej, wyparzonej kuwety. Żwirek ten nie ma właściwości chłonących i pozwala na pobranie moczu pipetą i umieszczenie go w przygotowanym naczyniu.

W przypadku gdy nie ma możliwości dostarczenia przez właściciela moczu do badania, wykonujemy punkcję pęcherza przez powłoki brzuszne, pod kontrolą sondy USG. Jest to wbrew pozorom mało inwazyjna metoda, pozwalająca na pozyskanie jałowej próbki moczu. Kiedy decydujemy się na wykonanie posiewu bakteriologicznego z moczu, jest to jedyna droga pozyskania wartościowej próbki.

BADANIE KAŁU

Badanie kału jest postępowaniem alternatywnym dla odrobaczania. Aby wykonać badanie należy dostarczyć świeżą próbkę kału. W innym przypadku próbkę należy schłodzić w lodówce.

Badanie kału warto wykonywać w przypadkach wystąpienia u zwierzęcia biegunki, bądź pojawienia się kału o zmienionej konsystencji.

W lecznicy wykorzystujemy różne techniki badania kału pozwalające na rozpoznanie obecności inwazji nicieni, tasiemców oraz chorób pierwotniaczych przewodu pokarmowego.

CYTOLOGIA POCHWY
Cytologia pochwy stanowi szybkie i dostępne badanie wnoszące bardzo cenne informacje o fazie cyklu rujowego u suk i kotek. Pomaga wyznaczyć termin krycia lub zaplanować zabieg sterylizacji. W przypadku pojawienia się wypływu z pochwy pozwala ocenić jego charakter. Może stanowić pomocniczy element diagnostyki ropnego zapalenia macicy jeżeli w jego przebiegu dochodzi do otwarcia szyjki macicy.
LABORATORYJNA DIAGNOSTYKA DERMATOLOGICZNA

Ponieważ obraz zmian skórnych może być niemal identyczny w przypadku wielu jednostek chorobowych, u każdego pacjenta ze zmianami na skórze wykonujemy pełen zakres testów diagnostycznych. Obejmuje on zeskrobinę skóry, trichogram, test z przylepcem, a także cytologię, wymaz i niekiedy biopsję.

Takie postępowanie pozwala nam uniknąć nietrafnie podjętego leczenia i postawić diagnozę we wczesnym etapie choroby.