Medycyna regeneracyjna

Współczesna medycyna szuka sposobów zmniejszenia inwazyjności zabiegów, skrócenia czasu ich trwania i samej rekonwalescencji oraz zminimalizowania dolegliwości bólowych pacjentów. Dlatego tak dużą popularność zdobywają zabiegi polegające na nieinwazyjnych procedurach stymulujących naturalne zdolności organizmu do regeneracji.

Medycyna regeneracyjna jest stosunkowo nową dziedziną, od niedawna stosowaną także w weterynarii. Polega ona na tworzeniu żywych, aktywnych tkanek, za pomocą których można naprawiać tkanki uszkodzone i zwyrodniałe. Do tych metod biomedycznych należą m.in. terapia komórkami macierzystymi, osoczem bogatopłytkowym czy metodą IRAP. Wszystkie te sposoby leczenia stosujemy w naszych gabinetach.

Komórki macierzyste (MSC)

Komórki macierzyste (MSC) – komórki mające zdolność odnawiania się i przekształcania w komórki specyficzne dla danych tkanek, np. tkanki chrzęstnej, kostnej, czy ścięgnistej. I te właśnie zdolności są wykorzystywane w medycynie. Komórki macierzyste w sposób naturalny występują w organizmach i pełnią funkcję naprawczą, czyli dzielą się i przekształcają w określony typ komórek i zastępują uszkodzone tkanki.

Są dwa typy tej terapii: komórkami własnymi (autologicznymi) i  komórkami pochodzącymi z innego organizmu (allogenicznymi). Obydwa typy komórek mogą się różnicować w komórki chrzęstne, kostne czy sercowe. W weterynarii stosowane są najczęściej w ortopedii, podejmowane są próby w chorobach nerek, przewodu pokarmowego, serca, czy trzustki (cukrzyca). Duże nadzieje pokłada się w regeneracji chrząstek stawowych, które dość łatwo ulegają uszkodzeniom, co prowadzi często do stanów zapalnych- osteochondritis i osteoarthritis. Komórki macierzyste można podawać w injekcjach dostawowych, dożylnych i nadoponowych (wspomagają ragenerację uszkodzonych krążków międzykręgowych).

Zastosowanie i skuteczność terapii komórkami macierzystymi jest ciągle w sferze badań, ale wstępne obserwacje dają podstawę do pokładania w tej terapii dużych nadziei.

Kiedy stosujemy MSC?
– zerwane więzadło krzyżowe przednie
– dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
– uszkodzenie łąkotek i chrząstek stawowych
– opóźniony zrost kostny i martwica kości
– zapalenia i uszkodzenia ścięgien, więzadeł i mięśni
– trudno gojące się rany.

PRP- (Platet Rich Plasma)

PRP- (Platet Rich Plasma) – jest to tak zwane osocze bogatopłytkowe, które uzyskuje się poprzez wirowanie na odpowiednich obrotach krwi pacjenta, a następnie zebranie kożuszka, w którym znajduja się skoncentrowane płytki krwi. Leczenie polega na podaniu osocza, w bardzo dużej koncentracji najbogatszego źródła naturalnych czynników wzrostu- płytki krwi. Injekcji dokonuje się w chorą tkankę pacjenta, przez co stymulujemy procesy naprawcze.

Jak działa PRP?
– poprawia regenerację tkanek
– przyśpiesza gojenie tkanek miękkich, chrząstek i kości
– redukuje opuchliznę np. wewnątrz stawu
– zmniejsza ryzyko infekcji
– skraca okres rekonwalescencji

Metodę tę można stosować przy zerwaniu więzedeł krzyżowych, dysplazji łokciowej i biodrowej. Injekja PRP po operacjach przyśpiesza regenerację w stawach i kościach.

IRAP- Orthokine

IRAP- Orthokine – biologiczna metoda leczenia zwyrodnień stawów i kręgosłupa. IRAP jest autologiczną terapią stosowaną od 1998 roku w leczeniu zwyrodnień i zapalenia stawów oraz zwalczaniu bólu tła neurologicznego, będących skutkiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów międzykręgowych i stanów zapalnych korzeni nerwowych. Wykazano również skuteczność kliniczną w urazach mięśni i ścięgien. Dzięki tej metodzie przywrócony zostaje stan równowagi w miejscu zmienionym zapalnie, a proces zapalny i postępująca degradacja tkanek zostają spowolnione lub powstrzymane. Terapia Orthokine® jest stosowana bezpośredno w miejscu dotkniętym procesem zapalnym wywołanym zmianami degeneracyjnymi stawów, hamując zachodzące zmiany i usuwając ból.

Zasada działania opiera się na koncentracji czynników przeciwzapalnych i czynników wzrostu w surowicy zwierzęcia. Terapia jest bardzo bezpieczna, gdyż wykorzystuje naturalne zdolności regeneracyjne organizmu. Rośnie stężenie endogennego białka, które zatrzymuje proces zapalny, co prowadzi do łagodzenia bólu, redukcji stanu zapalnego i poprawy funkcjonowania stawów. Terapia hamuje zwyrodnienie stawów i niszczenie chrząstek.

Jak działa IRAP?
– przeciwbólowo i przeciwzapalnie
– hamuje procesy degeneracji chrząstek stawowych
– działa regenerująco na staw.

Kiedy stosujemy IRAP?
– dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
– zerwanie więzadła krzyżowego przedniego
– zwyrodnień kręgosłupa
– uszkodzenie łąkotek
– zmian zwyrodnieniowych na terenie innych stawów