Profilaktyka

SZCZEPIENIA

Przyjmując do domu czworonożnego przyjaciela, stajemy się odpowiedzialni za jego zdrowie i życie. Już od pierwszych dni życia nasi podopieczni są narażeni na ciężkie, śmiertelne choroby zakaźne. Jedyną, skuteczną formą ochrony są w tym przypadku szczepienia.

Wczesny program szczepień obejmuje szczenięta już w 5-6 tygodniu życia, a kocięta w 7-8 tygodniu życia. Dlatego w przypadku posiadania szczeniaka lub kociaka powinniśmy wcześnie ustalić z lekarzem weterynarii odpowiedni dla naszego pupila program szczepień.

Szczepieniu poddajemy jedynie zdrowe i odrobaczone zwierzęta. Dlatego każde szczepienie powinno na kilka dni poprzedzać odrobaczenie. Wczesny program szczepień powinien być skorelowany z wczesnym programem odrobaczeń.

WCZESNY PROGRAM ODROBACZEŃ I SZCZEPIEŃ SZCZENIĄT:

Wiek psa Postępowanie
2 tygodnie Odrobaczenie
4 tygodnie Odrobaczenie
5-6 tygodni Pierwsze szczepienie: nosówka, parwowiroza
7-8 tydzień Odrobaczenie
8-9 tygodni Drugie szczepienie: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza
10-11 tydzień Odrobaczenie
11-12 tygodni Trzecie szczepienie: nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza, leptospiroza

WCZESNY PROGRAM ODROBACZEŃ I SZCZEPIEŃ KOCIĄT:

Wiek kota Postępowanie
5-6 tygodni Odrobaczenie
7-8 tygodni Pierwsze szczepienie: panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswiroza
9-10 tygodni Odrobaczenie
10-11 tygodni Drugie szczepienie: panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswiroza
12-13 tygodni Odrobaczenie
13-14 tygodni Trzecie szczepienie: panleukopenia, kaliciwiroza, herpeswiroza

 

SZCZEPIENIE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest w Polsce regulowane prawnie i obowiązkowe w populacji psów. Pierwsze szczepienie powinno być zastosowane w momencie ukończenia 3 miesiąca życia, a następnie powtarzane co roku. Nie ma obowiązku stosowania tej szczepionki u kotów, jednak z punktu widzenia lekarzy weterynarii jest ona zalecana u kotów wychodzących. Należy ją wówczas powtarzać co 2-3 lata.

SZCZEPIENIE PSÓW DOROSŁYCH

Szczepienie dorosłych psów powinno obejmować powtórzenie szczepienia (przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha, parainfluenzie) po roku od wczesnego programu szczepień, a następnie szczepienia przypominające w regularnych podaniach co 2-3 lata.

Jeżeli nie znamy statusu immunologicznego zwierzęcia należy najpierw zastosować dwukrotne szczepienie ww. szczepionką w odstępie miesiąca, następnie powtórzyć ją po roku. Szczepienia przypominające powinny być podawane co 2-3 lata.

Szczególnie w przypadku psów polujących, pływających, brodzących na podmokłych terenach należy rozważyć wprowadzenie dodatkowego szczepienia przeciwko leptospirozie, ponieważ są one narażone na zachorowanie.

SZCZEPIENIE DOROSŁYCH KOTÓW

Powtórzenie szczepienia przeciwko panleukopeni, kaliciwirozie i herpeswirozie (szczepienie podstawowe) po roku od wczesnego programu szczepień pozwala na wytworzenie silnej i trwałej odporności przeciwko tym chorobom. Szczepienia przypominające powinny być stosowane w odstępie 2-3 letnim.

Szczepienia podstawowe powinny być wykonywane również u kotów niewychodzących, ponieważ zakaźne formy wirusa możemy wprowadzić do środowiska kota na butach czy ubraniach.

Dodatkowe szczepienia u kotów obejmują zabezpieczenie przeciwko chlamydiozie i białaczce kotów.

Szczepienie przeciwko białaczce powinno być rozważane u kotów wychodzących, zwłaszcza długo przebywających poza domem, ponieważ do zachorowań może dochodzić po długotrwałym kontakcie z kotami będącymi nosicielami choroby. Szczepionka może być powtarzana co 2-3 lata.

ODROBACZANIE

Pasożyty wewnętrzne stanowią duże zagrożenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju Twojego pupila. Parazytozy uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie zarówno w młodym jak i dorosłym życiu zwierząt. Ponadto wiele z nich to ZOONOZY, a więc groźne dla człowieka inwazje pasożytnicze.

Regularne odrobaczanie pozwala na ograniczenie inwazji pasożytniczych.

JAK CZĘSTO ODROBACZAĆ?

Profilaktyczny system odrobaczania obejmuje stosowanie preparatów odrobaczających w odstępach 3-4 miesięcznych. Odrobaczanie w takiej częstotliwości zapobiega rozwojowi silnej inwazji pasożytniczej. Leki odrobaczające, niezależnie od drogi podania (tabletka, preparat nakrapiany) działają jedynie w przewodzie pokarmowym, przez co zwalczają obecne tam dojrzałe formy pasożytów.

CO JEŚLI PO ODROBACZENIU W KALE ZNAJDĘ PASOZYTY?

Martwe pasożyty są wydalane z kałem. Nie oznacza to jednak zwalczenia inwazji pasożytniczej w organizmie. Nicienie przechodzą cykl rozwojowy w organizmie żywiciela, a więc naszego pupila. Formy larwalne znajdują się w narządach poza przewodem pokarmowym, a więc poza zasięgiem działania leku, po to by po ok 2 tygodniach trafić do przewodu pokarmowego jako dojrzałe pasożyty. Skuteczne odrobaczenie wymaga od nas ponownego podania leku odrobaczającego tuż prze upływem 2 tygodni od pierwszego odrobaczenia.

Świadomość o zarobaczeniu naszego pupila wymaga od nas zachowania szczególnej higieny w kontakcie ze zwierzęciem. Pasożyty przewodu pokarmowego psów i kotów są ZOONOZAMI.

CZY ODROBACZANIE JEST BEZPIECZNE?

Środki stosowane w celu odrobaczania zwierząt w przewidzianych dla nich dawkach nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia i życia. W przypadku zalecenia lekarza weterynarii, w konkretnych przypadkach można je stosować w większej częstotliwości.

CZY MUSZĘ TO ROBIĆ, JEŚLI MÓJ ZWIERZAK NIE WYKAZUJE OBJAWÓW?

Należy pamiętać, że nasz podopieczny może nie wykazywać żadnych objawów inwazji pasożytniczej. Obecność bezobjawowej inwazji nie jest jednak obojętna dla jego zdrowia, a ponadto stanowi zagrożenie dla człowieka. Należy zatem systematycznie odrobaczać zwierzęta pomimo braku objawów. Alternatywnym postępowaniem może być regularne badanie kału pod kątem inwazji pasożytniczej.

PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Do najczęściej spotykanych u małych zwierząt pasożytów zewnętrznych należą pchły i kleszcze. Dobre zabezpieczenie przeciwko inwazji owych pasożytów jest bardzo istotne z wielu względów.

Pchły, występujące powszechnie w środowisku zewnętrznym są przyczyną intensywnego świądu, a w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na ślinę pcheł u zwierzęcia, mogą doprowadzić do powstania zaawansowanych zmian na skórze (Alergiczne pchle zapalenie skóry). Ponadto są nosicielami larw tasiemca, a także bakterii z rodz. Bartonella. Intensywna inwazja u młodych zwierząt może okazać się bardzo groźna dla zdrowia i życia, ponieważ krwiopijne pasożyty mogą prowadzić do silnej anemii.

Problem może dotyczyć także zwierząt przebywających na stałe w domu, a źródłem inwazji możemy okazać się my sami, przynosząc pasożyty na butach lub ubraniach.

Brak obecności pcheł i pchlich odchodów na skórze zwierzęcia nie wyklucza inwazji pcheł. Na żywicielu pchły bytują przez krótki czas w ciągu doby, traktując zwierzę jako źródło pożywienia i środek transportu. Pozostały czas pasożyty spędzają w otoczeniu, a więc w zakamarkach naszego domu. Uśpione larwy pcheł są w stanie przetrwać w otoczeniu bez żywiciela przez wiele miesięcy. Usuwanie pcheł z otoczenia polega przeważnie na dokładnym sprzątaniu, odkurzaniu mieszkania oraz na systematycznym, stałym zabezpieczeniu zwierząt przeciwko inwazji pcheł. Jeżeli w mieszkaniu znajdują się dywany lub wykładziny dywanowe, konieczne może się okazać opryskiwanie specjalnymi preparatami.
Należy pamiętać, że o ile sezon kleszczowy trwa obecnie w Polsce od marca do listopada, to pchły stanowią całoroczny problem.

Kleszcze, jako nosiciele niezwykle groźnych chorób zakaźnych (Borelioza, babeshioza, erlichioza, anaplasmoza) wymagają bezwzględnej profilaktyki.

Dysponujemy szerokim asortymentem preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Zapraszamy do przychodni w celu zapoznania się z ofertą i dobrania odpowiedniego preparatu dostosowanego do trybu życia państwa pupili.

HIGIENA JAMY USTNEJ

Choroby dziąseł i przyzębia podobnie jak u ludzi są w przypadku zwierząt chorobami ogólnoustrojowymi. Dbanie o higienę jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów bądź stosowanie innych weterynaryjnych preparatów higienicznych pozwala długo cieszyć się z dobrego stanu uzębienia naszych pupili. Natomiast w przypadku stosowania zabiegów sanacji jamy ustnej w celu usunięcia kamienia nazębnego pozwala maksymalnie wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi zabiegami. Zapraszamy do odwiedzenia naszych placówek w celu oceny stanu uzębienia państwa pupili oraz zapoznania się z możliwościami zadbania o ich jak najlepszy komfort.